Kızılcahamam Jeopark ve Termak Turizmi Geliştirme Projesi

Abacı Peri Bacaları

KIZILCAHAMAM'DAN 24 KM UZAKLIKTA

10.02.2016

ABACI PERİ BACALARI HAKKINDA BİLGİ

Çeltikçi Başören köyü Abacı mahallesi; Mahkeme Ağacin köyünün 3 km güneydoğusunda Çeltikçi Başören yolu üzerindedir. Mahallenin hemen doğusunda bulunan tüf ve aglomeralar üzerinde mükemmel yer şekilleri (peribacaları) gelişmiştir. Bu peribacaları yağış (esas olarak yağmur) aşındırmasının ürünleri olup, adeta taş ormanı şeklinde bir görüntü sunarlar. İlginç olan yerşeklinin göreceli dar bir alanda bulunmasıdır. Birbirine yakın alanlarda yer şekli guruplamasının sebepleri araştırılması gereken bir durumdur.

Yerel halkın 'Gelin Kayaları' olarak isimlendirdiği bu jeolojik güzellik Kızılcahamam & Çamlıdere jeoparkı kapsamında önemli bir duraktır ve gezi guruplarınca hayli ilginç bulunmaktadır.

Uzmanlar tarafından, Ürgüp' dekinden sonra Anadolu' nun en görkemli peribacaları olarak bilinen bu jeosit, tahminen 5.000 metre2 alan üzerindedir. Ancak yeteri kadar büyük olmadıkları için, Ürgüp ve civarındakiler gibi içleri mesken olacak şekilde işlenmemiştir.

Yol ile arasında kuru bir dere yatağı mevcut olup, ulaşımı çok kolaydır. Dikkatle seyredildiği zaman bu doğa harikası yerde türlü şekillere benzetilebilecek çok farklı yapılar vardır.

ABACI PERİ BACALARI LOKASYONU


İLETİŞİME GEÇİNİZ

  • 0312 736 0904
  • 0312 736 0904

DİĞER PARKUR YERLERİ

Tümü