Kızılcahamam Jeopark ve Termak Turizmi Geliştirme Projesi

Kırmızı Ebe Türbesi

KIZILCAHAMAM'DAN 16 KM UZAKLIKTA

10.02.2016

KIRMIZI EBE TÜRBESİ HAKKINDA BİLGİ

Kırmızı ebe Selçuklu askerine ayran ikram ederken bir keramet görünür ve ayran taşındaki ayran bitmeden bütün askerlere ikram edilir. Bu olayın üzerine Alaattin Keykubat Kırmızı Ebe ve evlatlarına bu alanı yurtluk olarak verir

Rivayet odur ki Kırmızı Ebe yorgun ve susuz Selçuklu askerine bu ayran taşı içinde ayran ikram etmiştir. Asker doldur ana , ana dolu için evlatlarım, ana dolu sesleri arasında ayrana doymuşlar ancak ayran bitmemiştir. Bu olay ana dolu , ana dolu nidalarıyla sürmüş böylece bölgenin adı Anadolu şeklide kalmıştır.

Taşlıca bölgesinde bulunan bir diğer jeosit ise gelin kayasıdır. Bölge oldukça taşlı bir alandır. Bu nedenle köyün ismi Taşlıca olarak verilmiştir. Bölgedeki taş alanlarda yöresel hikâyeler vardır. Bu alanda davul çalınması sonucu düğün alayının taş kesildiği anlatılmaktadır. Hikâyeye göre düğün alayı bölgeden geçerken gaipten bir ses davul çalmamasını söyler, ancak düğün alayı çalmayı devam eder birkaç defa bu uyarı tekrarlanır ancak çalınmaya devam eder. Bundan sonra gelin alayı tamamen taş olur.

KIRMIZI EBE TÜRBESİ LOKASYONU


İLETİŞİME GEÇİNİZ

  • 0312 736 0904
  • 0312 736 0904

DİĞER PARKUR YERLERİ

Tümü